نمایشگاه تبریز از زاویه بالا

نمایشگاه بین المللی تبریز و آشنایی با این مکان

درباره نمایشگاه  تبریز

نمایشگاه بین المللی تبریز، پس از نمایشگاه تهران، به عنوان دومين نمایشگاه در سطح کشور و اولين نمایشگاه تاسيس شده توسط بخش خصوصی مطرح می­‌باشد.

در راستای رهايی از صادرات تک محصولی و رونق اقتصادی کشور، اولين جرقه‌­های فکری ايجاد نمایشگاه در تبریز در حدود سالهای 1364 و توسط اتاق بازرگانی تبریز و استانداری وقت زده شد تا نهايتاً در سال 1369 اساس نامه آن ثبت و شرکت عملاً تاسيس گرديد. سهامداران اين شرکت به تعداد حدود 400 نفر عموماً صاحبان صنايع تبریز و گروهی از همشهريان علاقه­ مند به توسعه شهر هستند که عملاً در راستای علاقه­ مندی به ساخت نمایشگاه در تبریز اقدام به تاسيس شرکت نموده ­اند و سهام عمده و تعيين کننده‌­ای در اين ساختار وجود ندارد.

پس از برگزاری چندين نمایشگاه در سطح شهر و در سالن ها و مکان‌های استيجاری (از قبيل تربيت معلم قطران، گمرک، باغ گلستان و ايل­گلی، در نهايت با تصميم مديريت شرکت و طی يک عمليات ضربتی و کوتاه­‌مدت اقدام به ساخت اوليه سالن های نمایشگاه و افتتاح سايت نمایشگاه بین المللی تبریز در مرداد ماه 1373 توسط دکتر حبيبی معاون اول رييس جمهور گرديد.

ساخت سالن های نمایشگاه بین المللی تبریز

عکس نمایشگاه بین المللی تبریز

در اين مرحله سالن های شهريار، آذربايجان، بادی (سهند فعلی) و چند سازه چادری به بهره‌­برداری رسيدند و با استقبال دور از انتظار مردم از نمایشگاه ها، بلافاصله نمایشگاه های تخصصی شروع به برگزاری شده و توسعه شتابان نمایشگاه تا حدود سالهای 1382 ادامه يافت و هم اکنون نيز نمایشگاه تبریز با اجرای بيش از 60 عنوان نمایشگاه در سال، پيشتاز و الگوی ساير نمایشگاه ها در استان های کشور است.

در دهه اخير متاسفانه به دليل تغيرات در ساختار مديريتی شهر و استان و برخی مشکلات پيش‌­آمده و تحميل شده، عملاً توسعه عمرانی و ساخت سالن‌های جديد امکان­‌ناپذير شده و توسعه عمرانی نمایشگاه بيشتر در راستای نگهداری و ايجاد سازه­‌های رفاهی و اداری اتفاق افتاده است.

نمایشگاه بین المللی تبریز کاملاً به صورت خودکفا و بدون اتکا به ساختار دولتی احداث شده و اداره می­‌گردد و از اين حيث نيز سرآمد ساير نمایشگاه های کشور می­‌باشد.

نقش نمایشگاه بین المللی تبریز در اقتصاد منطقه

محیط نمایشگاه بین المللی تبریز

نقش نمایشگاه بین المللی تبریز در اقتصاد منطقه بسيار مفيد و قابل توجه است و به طور خلاصه از دو بعد می‌توان اين مساله را مد نظر داشت.

نخست : نقش نمایشگاه تبریز در اقتصاد کلان که رونق اقتصادی بازرگانی و توليد در اثر رفت و آمد مقامات و بازديدکنندگان ايرانی و بين­‌المللی و تعامل ميان شرکت‌­کنندگان در نمایشگاه باعث آن گرديده

دوم : نقش نمایشگاه بین المللی تبریز در اقتصاد خرد که موجب توسعه کسب و کار کسبه شهر و رانندگان و … شده و برخی مشاغل جديد را به وجود آورده است. در اين رابطه نقش نمایشگاه تبریز در توسعه شهر تبریز نيز انکار ناپذير ولی تا حدودی پنهان از ديده می‌­باشد.

احداث هتل‌های جديد در شهر به ويژه در سال‌های دهه هفتاد، احداث رستوران­‌های مدرن و جلب نظر آنها در خدمات­‌رسانی مدرن، نحوه ارايه خدمات در زمينه سوغات تبریز ، توسعه فرهنگ پذيرش توريست و مسافر در سطح شهر، شناساندن تبریز به عنوان يک مرکز گردشگری، تغييرات بسيار وسيع در چهره ورودی شهر از سمت شرق و به تبع موضوعات قبل، توسعه فرودگاه تبریز و احداث cip فرودگاه تبریز توسط نمایشگاه بین المللی تبریز و نهايتاً گسترش پروازهای خارجی و بسياری از موارد مشابه، از اثرات احداث نمایشگاه بین المللی تبریز هستند که از دهه هفتاد شمسی به بعد به تدريج شاهد آن هستيم.

سوم : توسعه فرهنگی ايجاد شده در اثر نمایشگاه های کتاب، صنايع دستی، محيط زيست، فرش و … و کثرت رفت و آمد اقشار مختلف از کشور و حتی جهان و تعامل ميان ايشان و ساکنان شهر، خود جای تامل دارد.

برای ساخت غرفه در نمایشگاه های تبریز با ما تماس بگیرید.

تلفن و فکس: 36379294 (041)

تلفن همراه، واتساپ: 09120768288

ایمیل : info@expofair.ir

اینستاگرام : EXPO.FAIR

آدرس نمایشگاه تبریز و راه های دسترسی به این مکان

ورودی نمایشگاه تبریز

نمایشگاه بین المللی تبریز در بهترين مکان تبریز از لحاظ دسترسی قرار دارد. ميدان بسيج با دو زيرگذر اختصاصی ويژه دسترسی به جاده اختصاصی اين نمایشگاه، بر روی جاده تهران احداث شده است و در جوار آن، تقاطع غيرهم‌سطح امام علی (ع) با وصل کردن دو کنارگذر شمالی (پاسداران) و جنوبی (شهيد کسايي) به جاده تهران، دسترسی به نمایشگاه تبریز را از هر جهتی از شهر تسهيل کرده است.

همچنين غير از روزهای تعطيلی هفته در زمان نمایشگاه های بسيار شلوغ ( از قبيل نمایشگاه مبل تبریز و نمایشگاه کتاب تبریز ) معمولاً مشکلی از بابت ترافيک داخل سايت و پارکينگ نخواهيد داشت و توصيه ما به شما مراجعه در وسط هفته و ساعات اوليه بازديد جهت استفاده مناسب‌تر از رويدادها است.

در هنگام مراجعه از فرودگاه (يا سمت شهرهای مرند، جلفا، بازرگان) به راحتی با عبور از اتوبان پاسداران به ميدان بسيج رسيده و از طريق زيرگذر وارد نمایشگاه تبریز می‌­شويد.

از اروميه، مراغه و آذرشهر، وارد اتوبان شهيد کسايی شده و از طريق تقاطع امام علی، به سمت ميدان بسيج تغيير جهت داده و وارد نمایشگاه شويد.

از سمت تهران و زنجان و اردبيل، پس از عوارضی اتوبان بستان­‌آباد – تبریز بلافاصله به سمت راست (جاده تهران، مرکز شهر) بپيچيد . پس از عبور از تقاطع جاده اهر، به ميدان بسيج خواهيد رسيد. نمایشگاه در سمت راست شما است!

از مرکز شهر می‌­توانيد سمت دروازه تهران رانندگی نموده و از طريق زيرگذر شهيد باکری (مشهور به هتل مرمر) وارد جاده تهران شويد و به ميدان بسيج برسيد، نمایشگاه در سمت چپ شما است! تابلو های نمایشگاه در سطح شهر نصب شده‌­اند.

دسترسی به این مکان بدون خودرو

محل دائمی نمایشگاه بین المللی تبریز

دسترسی بدون خودرو به نمایشگاه تبریز از داخل شهر نيز بسيار آسان است. در زمان های برگزاری نمایشگاه ها، تاکسی­‌های خطی معمولاً از چهار راه آبرسان، دروازه تهران (سه‌­ راهی وليعصر) و ساير نقاط پرتردد شهر به داخل نمایشگاه بین المللی تبریز سرويس رسانی می‌­کنند.

اتوبوس ويژه بی آر تی نيز همه روزه و در طول سال از طريق خط ويژه، با سرعت مناسب و ترافيک نسبتاً کم، از ميدان راه‌­آهن در منتهی­‌اليه غربی شهر تا ميدان بسيج در منتهی­‌اليه شرقی شهر و همجوار نمایشگاه تبریز سرويس‌های مرتب و پشت سرهم دارد. فقط پس از پياده شدن از اتوبوس، مقداری راه پياده تا سايت نمایشگاه تبریز داريد که اگر خوش‌­شانس باشيد، معمولاً خودروهای عبوری دوستانه به شما ياری خواهند رساند!

مترو تبریز فعلاً در اين قسمت احداث نشده است ولی طبق برنامه در آينده ايستگاهی در ميدان بسيج احداث خواهد شد.

تماس با نمایشگاه بین المللی تبریز

آدرس:   تبریز، جاده تهران، ميدان بسيج، محل دائمی نمایشگاه بین المللی تبریز

کد پستی نمایشگاه تبریز: 5159155141

تلفن نمایشگاه تبریز: 8-36373851 (041)98+

فاکس: 36375553-36373861-36373860-36373850(041)98+

پست الکترونیکی: info@tabrizfair.ir

 

امکانات رفاهی نمایشگاه تبریز

نمایشگاه بین المللی تبریز دارای امکانات رفاهی مناسبی برای بازديدکنندگان و شرکت­‌کنندگان می­‌باشد. منجمله پارکينگ‌های وسيع، راه‌های دسترسی مناسب، آمفی­‌تاتر روباز و سرپوشيده، رستوران کلاسيک، رستوران سنتی، دو باب بوفه، فضای سبز، دو دستگاه سرويس بهداشتی جديدالاحداث با امکانات خاص از قبيل اتاق‌های والدين، تعويض کودک و شيردهی، حمام، تعويض لباس، فرنگی و …، اتاق های شستشوی رنگ و مواد برای غرفه­‌سازان، مسجد، وضوخانه با امکان وضوی اهل تسنن و بسياری موارد ديگر.

همچنين CIP فرودگاه تبریز توسط نمایشگاه بین المللی تبریزساخته شده و به بهره‌­برداری رسيده است و هم اکنون مديريت آن با نمایشگاه تبریز بوده و آماده سرويس دهی مناسب به عموم شرکت­‌کنندگان و بازديدکنندگان از نمایشگاه  می­‌باشد.

 

 

CIP  فرودگاه تبریز

در پی موفقيت‌های نمایشگاه تبریز در ارتقاء جايگاه استان، سرمايه­‌گذاری، طراحی، ساخت و مديريت بهره‌­برداری از جايگاه اختصاصی ويژه CIP فرودگاه تبریز به شرکت نمایشگاه بین المللی تبریز واگذار گرديد. اين ساختمان در سال 1383 به بهره‌­برداری رسيده و از آن تاريخ خدمت­‌رسانی مناسبی را به عموم شهروندان و بالاخص به صنعتگران و بازرگانان ارايه داده است.

CIP فرودگاه تبریز، به جرات جزو معدود مراکز خدماتی مشابه در جهان است که ساختمان کاملا مجزايی نسبت به ترمينال اصلی فرودگاه داشته و کليه خدمات آن به صورت مستقل در داخل مجموعه انجام و بدرقه و استقبال مسافران در پای پله هواپيما و با خودروهای اختصاصی صورت می‌­پذيرد.

امکان استفاده از CPI فرودگاه تبریز برای عموم آزاد بوده و CPI فرودگاه تبریز برای کليه پروازهای داخلی و خارجی، خدمت‌­رسانی دارد.

برای دسترسی به CPI فرودگاه تبریز، پس از وارد شدن به فرودگاه و قبل از رسيدن به ترمينال (ميدان اصلی)، سمت راست خود تابلو مربوطه را مشاهده و به راست بپيچيد. در انتهای جاده اختصاصی، CPI فرودگاه تبریز را مشاهده خواهيد کرد.

تلفن تماس CPI فرودگاه تبریز: 04132608383

 وبسایت سالن تشریفات اختصاصی فرودگاه تبریز:   WWW.TABRIZCIP.IR

 

 

 

فضای سبز نمایشگاه بین المللی تبریز

نمایشگاه تبریز از اولين روز ساخت در احداث فضای سبز و درختکاری و گلکاری بسيار فعالانه عمل کرده است. جای بسی تعجب است که آبياری اين فضای عظيم به کمک تانکرها و از بيرون نمایشگاه  تامين و انجام يافته است. نمایشگاه تبریز يک سالن گلخانه جهت تامين گياهان و گل‌های مورد استفاده در سايت نمایشگاه تبریز دارد که فضای سبز نمایشگاه تبریز را تامين می­‌کند و به جرات می­‌توان ادعا داشت هيچ بخش خصوصی در تبریز به اندازه نمایشگاه بین المللی تبریز اقدام به توسعه فضای سبز ننموده است.

تصاویر نمایشگاه تبریز

سايت نمایشگاه بین المللی تبریز يکی از زيباترين سايت‌های نمایشگاهی است که سالن‌های نمایشگاه در داخل فضای سبز زيبايي قرار دارند و دسترسی به سالن‌های نمایشگاه از ميان اين فضا است. سالن‌های نمایشگاه تبریز نيز هرکدام طراحی و کاربرد خاص خود را دارند. بازديدکنندگان علاوه بر استفاده از نمایشگاه ها، میتوانند اوقات مناسبی را در اين فضا سپری کنند.

نمایشگاه بین المللی تبریز در گذر زمان

محل نمایشگاه بین المللی تبریز قبل از ساخت در سال 1373 شامل کوه و دره و بيابان بی آب و علف بدون يک عدد درخت و هرگونه آثار آبادانی بود. اين نمایشگاه از زمان شروع ساخت تا زمان حاضر فراز و نشيبهای فراوانی را شاهد بوده است. تصاوير و فيلم‌های زير گوشه­ای از مراحل ساخت و ساز نمایشگاه را در طول زمان نشان می­‌دهند.

 

نقشه­‌های راهنمای نمایشگاه تبریز

نمایشگاه تبریز يکی از زيباترين و گسترده­‌ترين سايت‌های نمایشگاهی است، با فضای سبز و درختکاری بسيار وسيع و امکانات رفاهی مناسب بازديد­کنندگان و غرفه­‌داران. در نقشه نمایشگاه تبریز به شرح زير می­‌توانيد آشنايی کاملی با سايت نمایشگاه تبریز و محل قرارگيری سالن­‌ها، امکانات رفاهی، خدماتی و اداری آن داشته باشيد.

همچنين نقشه راهنمایی مجتمع سرويس­های بهداشتی و ساختمان اداری نمایشگاه قابل مشاهده است.

دانلود نقشه سايت نمایشگاه تبریز

 سالن های نمایشگاه بین المللی تبریز

سالن‌های نمایشگاه تبریز در طرح و ابعاد مختلف ساخته شده‌­اند و برای انواع کاربری­‌ها مناسب هستند.

همچنين مکان‌های مناسبی در فضای باز سايت نمایشگاه بین المللی تبریز، جهت احداث غرفه­‌های فضای باز با ابعاد وسيع پيش­‌بينی شده است و امکان احداث سازه­‌های چادری موقت در ابعاد مختلف فراهم می­‌باشد. امکان احداث سالن­‌های جديد نيز در سايت نمایشگاه پيش بينی شده و زير ساخت آن آماده می­‌باشد.

 

1. سالن پروين اعتصامی

 • ابعاد سالن: 90 متر در 72 متر
 • مساحت سالن: 6480 مترمربع
 • ارتفاع مفيد سقف: 6 متر
 • جنس سقف: سقف کاذب پی وی سی
 • جنس کف: سراميک
 • تعداد درب تخليه و بارگيری: 2 عدد
 • سيستم گرمايش: اسپليت‌های ايستاده + هيتر
 • سيستم سرمايش: کولر اسپليت گازی ايستاده
 • ارتباط سرپوشيده با سالنهای ديگر: با سالن آذربايجان

 

 

2. سالن اميرکبير

 • ابعاد سالن: 127 متر در 72 متر
 • مساحت سالن: 9144 مترمربع
 • ارتفاع مفيد سقف: 5 متر کنار ديوار و 15 متر در آکس (سقف قوسی)
 • جنس سقف: سازه فضايي قوسی
 • جنس کف: موزاييک گرانيتی
 • تعداد درب تخليه و بارگيری: 6 عدد
 • سيستم گرمايش: تابشی سقفی به همراه اسپليت‌های ايستاده
 • سيستم سرمايش: کولر اسپليت گازی ايستاده
 • ارتباط سرپوشيده با سالنهای ديگر: ندارد
 • ساير توضيحات: سالن در دو سطح ساخته شده است که ارتباط بين دو سطح از طريق پله می­‌باشد.

 

 

3. سالن آذربايجان 

 • ابعاد سالن: 96 متر در 18 متر
 • مساحت سالن: 1728 مترمربع
 • ارتفاع مفيد سقف: 6 متر
 • جنس سقف: سوله، سقف کاذب مشبک
 • جنس کف: سراميک
 • تعداد درب تخليه و بارگيری: 1 عدد
 • سيستم گرمايش: تابشی سقفی به همراه اسپليت‌های ايستاده
 • سيستم سرمايش: کولر اسپليت گازی ايستاده
 • ارتباط سرپوشيده با سالن های ديگر این نمایشگاه : یک درب جهت تخلیه و بارگیری و یک درب ورودی و خروجی و فیلتر به سالن پروین اعتصامی و سالن ستارخان

 

 

4. سالن شهريار

 • ابعاد سالن: 104 متر در 30 متر + 24 متر در 8 متر
 • مساحت سالن: 3312 مترمربع
 • ارتفاع مفيد سقف: 9 متر
 • جنس سقف: سازه فضايي
 • جنس کف: سراميک
 • تعداد درب تخليه و بارگيری: 2 عدد
 • سيستم گرمايش: تابشی سقفی به همراه اسپليت‌های ايستاده
 • سيستم سرمايش: کولر اسپليت گازی ايستاده
 • ارتباط سرپوشيده با سالنهای ديگر: ندارد

 

 

 

5. سالن سهند

 • ابعاد سالن: 20 متر در 68 متر
 • مساحت سالن: 1360 مترمربع
 • ارتفاع مفيد سقف: 4 متر کنار ديوار و 10 متر در آکس (سقف قوسی)
 • جنس سقف: سوله قوسی
 • جنس کف: سراميک
 • تعداد درب تخليه و بارگيری: 2 عدد
 • سيستم گرمايش: تابشی سقفی
 • سيستم سرمايش: ندارد
 • ارتباط سرپوشيده با سالنهای ديگر: ندارد

 

 

6. سالن ستارخان

 • ابعاد سالن: دايره به قطر 25 متر
 • مساحت سالن: 500 مترمربع
 • ارتفاع مفيد سقف: ؟؟
 • جنس سقف: خرپا
 • جنس کف: سراميک
 • تعداد درب تخليه و بارگيری: 1 عدد (کوچک)
 • سيستم گرمايش: هيتر
 • سيستم سرمايش: ندارد
 • ارتباط سرپوشيده با سالنهای ديگر: آذربايجان

 

7. ساختمان اداری جديد نمایشگاه بین المللی تبریز

در پی مشکلات پراکندگی ساختمان‌های اداری نمایشگاه بین المللی تبریز و نياز به تجميع خدمات در راستای خدمت‌­رسانی مناسب به مراجعه کنندگان، نمایشگاه بین المللی تبریز اقدام به ساخت ساختمان اداری جديد نمود. اين ساختمان با طرح معماری بسيار جذاب و امکانات خدماتی و رفاهی، فضای مناسبی را برای کارمندان و مراجعه کنندگان نمایشگاه تبریز فراهم نموده است و تمامی خدمات ثبت­‌نام، امور مالی، روابط عمومی، تهيه و توزيع کارت‌های غرفه‌­داری و … از اين محل انجام می‌پذيرد.

لازم به ذکر است طرح و ساخت مبلمان اداری اين ساختمان توسط گروه طرح و ساخت اکسپو انجام يافته است.

نقشه دسترسی داخل ساختمان اداری نمایشگاه بین المللی تبریز و تصاوير آن به شرح زير قابل مشاهده است.